У надзвичайних ситуаціях

У разі раптових тяжких захворювань або травм, коли пацієнт не може самостійно дістатися до лікаря, коли необхідне швидке лікування на місці події і, можливо, транспортування потерпілого в медичний заклад за постійного надання невідкладної медичної допомоги, щоб уникнути подальшого погіршення стану здоров'я або загрози для життя потерпілого, використовується медична рятувальна служба.

Безкоштовний телефонний номер служби екстреної допомоги:

155 - національний номер служби екстреної допомоги для вирішення проблем зі здоров'ям,

112 - єдиний європейський номер служби екстреної допомоги для активації інтегрованої системи безпеки (поліція, медична швидка допомога та пожежники).

Безкоштовні медичні послуги забезпечуються навіть при менш серйозних випадках раптового захворювання, в тому числі захворювання зубів або травми в час відсутності лікаря та в залежності від місцевих умов – або лікарі один одного замінюють, або організуються екстрена допомога в клініках медичних рятувальних служб та екстрена допомога зубних лікарів.

Зазначену швидку допомогу, як правило, забезпечують також медичні установи стаціонарного догляду (лікарня). Інформацію можна отримати у відділах охорони здоров'я обласних органів влади або на диспетчерських медичних аварійно-рятувальних служб.

Амбулаторне лікування

Амбулаторна допомога – це медична допомога, при якій не потрібна госпіталізація пацієнта або прийняття його в лікувально-профілактичний заклад, який забезпечує стаціонарний догляд, і забезпечується лікарями первинної медичної допомоги або фахівцями-спеціалістами. У разі хвороби пацієнт, як правило, звертається до лікарів первинної медичної допомоги, терапевтів для дорослих, терапевтів для дітей та підлітків, стоматологів та гінекологів, у яких пацієнт повинен спершу реєструватися.

Лікар може відмовити у прийнятті пацієнта на догляд:

 • якщо прийняття передбачає для лікаря таке робоче навантаження, яке перешкоджає йому піклуватися про пацієнта або інших пацієнтів, які вже перебувають під його доглядом,
 • якщо відстань місця проживання пацієнта не дозволить виконати візитну службу у випадку надання медичних послуг,
 • якщо пацієнт не застрахований компанією медичного страхування, з якою постачальник уклав договір.

У разі відмови, застрахована особа має право, щоб лікар підтвердив відмову в письмовій формі. У разі необхідної та невідкладної допомоги (наприклад, травми або гострого раптового захворювання) лікар не може відмовитися від лікування, але потім передає пацієнта його лікарю.

Професійного фахівця пацієнт може відвідати без рекомендації лікаря.

а) первинна амбулаторна допомога: для надання профілактичної, діагностичної допомоги, лікування та консультацій, а також координації та безперервності наданих медичних послуг іншими постачальниками; складовою частиною є завжди служба відвідувань,
б) спеціалізована амбулаторна допомога: надана в окремих областях охорони здоров'я,
в) стаціонарна допомога: надання медичної допомоги пацієнтам, стан здоров'я яких потребує повторного надання амбулаторного догляду щодня.

Більш детальну інформацію про доступ до медичної допомоги в Чеській Республіці можна знайти тут: https://www.mzcr.cz/Cizinci/obsah/druhy-zdravotni-pece_2627_22.html

Стаціонарний догляд

Якщо це вимагає характер захворювання, лікар первинної допомоги або амбулаторний фахівець порекомендує пацієнту стаціонарне лікування або сам організує прийняття пацієнта до лікарні. У медичних установах, здійснюється така стаціонарна допомога: невідкладна стандартна, невідкладна інтенсивна, подальший та довгостроковий догляд. Закон про охорону здоров’я визначає стаціонарну допомогу, як медичну допомогу, яку неможливо забезпечити в амбулаторних умовах і для її надання, необхідна госпіталізація пацієнта.

Стаціонарний догляд здійснюється як:

а) невідкладна стаціонарна допомога стандартна: надається пацієнту – з раптовим захворюванням або різким погіршенням хронічних захворювань, які серйозно загрожують його здоров'ю, але не призводять безпосередньо до виходу з ладу основних життєвих функцій, або – в цілях проведення медичних процедур, які неможливо здійснити в амбулаторних умовах,

б) невідкладна стаціонарна інтенсивна допомога: надається пацієнту у випадках раптового виходу з ладу чи загрози основних життєвих функцій або у випадках, коли ці умови можна обґрунтовано очікувати,

в) подальший стаціонарний догляд: надається пацієнту, у якого був встановлений основний діагноз, його стан здоров'я стабілізувався, пацієнт впорався з раптовою хворобою або раптовим загостренням хронічної хвороби, але його стан здоров'я ще вимагає лікування або реабілітації; а також пацієнту, який частково або повністю залежить від підтримки основних життєвих функцій,

г) довгостроковий стаціонарний догляд: надається пацієнту, чий стан здоров'я не може бути істотно покращений лікарським доглядом, але без систематичного догляду погіршується; а також пацієнтові з порушенням основних життєвих функцій.

Під час госпіталізації застрахована особа не покриває витрати на ліки та медичні препарати, які відшкодовуються в повному обсязі медичною страховою компанією.

Аптеки

В Чеській Республіці є велика мережа об'єктів фармацевтичної допомоги (аптек), які забезпечують розповсюдження лікарських засобів, лікарських препаратів та медичних засобів, як на основі рецепту, так і без нього, тобто у вільному продажу.

Термін дії рецепта:

 • 1 день після виставлення медичною екстреною службою,
 • 5 днів на рецепт антибіотиків та антимікробних хіміотерапевтичних препаратів,
 • 14 днів для інших рецептів, якщо інше не передбачено лікарем, який призначає препарат.

Ви можете знайти мапу аптек в Чеській Республіці тут: http://www.sukl.cz/modules/pharmacymap/

Медичне страхування

У Чеській Республіці медичні послуги надаються в основному на основі обов'язкового державного медичного страхування. У випадку працевлаштування страхування сплачує роботодавець. У деяких випадках платником страхових внесків є держава (наприклад, для дітей-сиріт, пенсіонерів тощо). Іноземець є членом державного медичного страхування, якщо він постійно проживає в Чеській Республіці, та якщо він не є постійним мешканцем, але є працівником роботодавця, який постійно проживає в Чеській Республіці. Іноземець має ті ж права щодо надання медичних послуг, що охоплюються державним медичним страхуванням (далі – платні медичні послуги), як і інші застраховані особи.

Це:

 1. Профілактичне лікування, диспансерне лікування, діагностика, реабілітація, санаторно-курортне лікування, медичний догляд, паліативний догляд (догляд за людиною яка вмирає, який має забезпечити адекватне лікування та необтяжливий догляд, що дозволить їм жити якісно і гідно до кінця життя),
 2. Надання лікарських засобів, харчових продуктів у спеціальних медичних цілях, медичних та стоматологічних засобів,
 3. Перевезення застрахованого та відшкодування витрат на проїзд,
 4. Збір крові та необхідних тканин, клітин та органів для трансплантації (зберігання, обробка та експертиза),
 5. Транспортування живого донора до місця збору та від цього місця до місця надання медичної допомоги, пов'язаної з цим місцем, та відшкодування витрат на проїзд,
 6. Транспортування померлого донора до та з місця збору,
 7. Транспортування зібраних тканин, клітин та органів,
 8. Огляд загиблого застрахованого та розтин, враховуючи транспортування,
 9. Перебування супровідника застрахованої особи в установі стаціонарного догляду,
 10. Медична допомога, пов'язана з вагітністю та пологами, якщо мати зажадала конфіденційності у зв'язку з пологами; така допомога оплачується компанією медичного страхування, яку на підставі ідентифікаційних даних застрахованої особи просить про відшкодування відповідний постачальник.

Платні медичні послуги надаються фахівцями в галузі охорони здоров'я та іншими професійними медичними працівниками, в межах їх компетенції.

Платні медичні послуги надаються в установах постачальників медичних послуг на основі договору між постачальником медичних послуг та медичної страхової компанії застрахованої особи. Платні медичні послуги відшкодовуються цією страховою компанією.

Це не стосується аптек, оскільки застрахована особа може скористатися будь-якою аптекою, незалежно від наявності договірних відносин з певною медичною страховою компанією застрахованої особи, та забрати рецепт. Рецепт, як правило, видається лікарем, який знаходиться в договірних відносинах з медичною страховою компанією застрахованої особи.

Пацієнт частково оплачує певні ліки. Вони розділені на групи, в кожній групі має бути принаймні один, який повністю покривається коштом медичного страхування.

Щеплення

Регулярні, спеціальні та надзвичайні вакцинації проти інфекційних захворювань здійснюються на основі принципів і зобов'язань, для вакцинованих людей щеплення надається безкоштовно. Фізична особа, яка постійно проживає на території ЧР, іноземець, якому було надано постійне місце проживання, іноземець, який має право на постійне місце проживання в Чеській Республіці, а також іноземець, якому було надано тимчасове проживання в Чехії понад 90 днів або який має право перебувати в Чеській Республіці протягом понад 90 днів, зобов'язані підкорятися вказаному типу вакцинації.

Ясла або дошкільні установи можуть прийняти тільки дитину, яка піддалася встановленій регулярній вакцинації, яка має документ про те, що вона має імунітет проти інфекції або не може пройти вакцинацію через постійне протипоказання.

Вакцинальні календарі для 1-го року життя, дитинства, підліткового віку та дорослого віку, які встановлюють спеціальну вакцинацію враховуючи інтервали вакцинації доступні нижче за адресою: http://www.mzcr.cz/obsah/ockovacikalendare_891_1.html

Стоматологічна допомога

Витрати, що покриваються державним страхуванням, охоплюють весь спектр стоматологічних послуг зубного лікаря: профілактичні та лікувальні послуги, стоматологічна хірургія, пародонтологія та ортодонтія.

Деякі витрати також мають "нестандартний" варіант. Це залежить від вибору кожного пацієнта, чи він вибере особливу форми зубної пломби, або нестандартне кореневе наповнення. Однак пацієнт повинен завжди бути поінформований про можливість вибору, і він розуміє, що в цьому випадку він повністю оплачує вищевказане лікування без медичної страхової компанії.

Перелік типів стоматологічної допомоги, що надається державним страхуванням: www.dent.cz

Мапа швидкої стоматологічної допомоги в ЧР: https://www.dent.cz/aktualita/412-prehled-zubnich-pohotovosti-v-cr/

Сексуальне здоров'я

Усі стандартні медичні послуги, що надаються в галузі сексології та чоловічої фертильності (спермограма), повністю охоплюються медичними страховими компаніями.

До сексолога як і до будь-якого іншого професійного лікаря можна йти без попередньої рекомендації на основі запису.

Пологи та догляд за дітьми

Якщо ви маєте постійне місце проживання, притулок, ви заявник про надання міжнародного захисту, ви під додатковим захистом, ви громадянин ЄС, або у вас є дозвіл на довгострокове перебування з метою працевлаштування, та ви працевлаштований у роботодавця, який знаходиться в Чеській Республіці, ви маєте право на медичну допомогу під час вагітності, медичну допомогу при пологах, післяпологовий догляд, який забезпечує державне медичне страхування.

Вагітність

Кожна жінка з моменту виявлення вагітності є диспансеризована (тобто активно і довгострокового спостерігається) у свого гінеколога. Вся диспансерна допомога сплачується компанією медичного страхування, але її обсяг залежить від медичних потреб та ризиків вагітної жінки. Рівень ризику визначається лікарем на підставі історії хвороби і поточних клінічних результатів при перших пренатальних оглядах. При кожному відвідуванні консультації лікар знову розглядає ступінь ризику; завжди проводиться обстеження вагітних (в тому числі вага і артеріальний тиск) і хімічний аналіз сечі, відстежує ознаки життєздатності плоду.

Вагітні жінки з низьким рівнем ризику – пацієнти без чинників ризику в анамнезі, які мають під час вагітності нормальні результати всіх клінічних і лабораторних досліджень. Відвідують консультацію до 36-го тижня вагітності з інтервалом в 4-6 тижнів (в ідеалі 1 раз місяць) з 37-го тижня до передбачуваної дати пологів 1 раз за тиждень.

Вагітні із середнім ризиком мають анамнез з факторами ризику, хоча результати їх обстеження є нормальними, вони все одно вимагають повторення. Частота відвідування лікаря залежить від поточного їхнього стану здоров'я, так само як і обсяг та періодичність проведення лабораторних та клінічних досліджень.

Вагітні жінки з високим ризиком, як правило, мають фактори ризику в анамнезі і в основному мають патологічні клінічні та лабораторні результати. Частота відвідувань та обсяг обстеження є повністю індивідуальним і визначається гінекологом в залежності від характеру і тяжкості клінічного стану вагітних жінок.

Догляд за вагітною жінкою починається передпологовим комплексним обстеженням, яке має жінка пройти до 14-го тижня вагітності. Він також включає видачу картки вагітності з детальною інформацією про подальший курс пренатальної допомоги. Лікар має запропонувати жінці скринінг найбільш поширених вроджених дефектів розвитку плода і надати інформацію про його методи і варіанти оплати.

До 14-го тижня жінка також проходить лабораторні обстеження (в основному крові, включаючи визначення групи крові і резус, скринінг нерегулярних антиеритроцитарних антитіл, гематокрит і кількість еритроцитів, лейкоцити і тромбоцити, рівень гемоглобіну, серологічні тести на ВІЛ, гепатит Б, антитіла до сифілісу, глікемія натщесерце) і ультразвук, який визначає кількість плодів і їх життєздатність.

Подальше ультразвукове обстеження проводиться приблизно на 20-му та 30-му тижні вагітності. Оральний тест на толерантність до глюкози проводиться на 24-му до 28-му тижні. Лабораторні обстеження з визначенням гематокриту та кількості еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів і рівень гемоглобіну проводиться на 27-му і 32-му тижні. У RhD негативних жінок проводиться RhD алоімунізація на 27-28-му тижні. Не пізніше ніж до 40-го тижня до терміну пологів на жінку чекає 1 раз за тиждень кардіотокографія, яка визначає частоту серцевих скорочень плода і маткову активність.

Вищевказані обстеження призначені для диспансерного догляду за вагітними жінками без ризику. Жінки з ризиком або так званою патологічною вагітністю спостерігаються більш докладно і частіше, причому медичне страхування покриває всю лікарську допомогу повністю.

Жодна майбутня мама не повинна також забувати про профілактичні огляди у стоматолога, вона має право на них двічі під час вагітності. До цих двох "вагітних оглядів" може в тому ж календарному році пройти "нормальний" профілактичний стоматологічний огляд.

Пологи

Пологи та всі турботи, пов'язані з цим, покриваються коштом медичного страхування. Пологи відбуваються в відповідному медичному закладі або в лікарні.

Пологи вдома не вважаються стандартними в Чеській Республіці і тому не охоплюються медичним страхуванням.

Після пологів

Виконання роботи акушерки, зокрема, відвідування вагітної або матері в післяпологовий період (6 тижнів) медичною сестрою, один раз під час вагітності та тричі під час післяпологового періоду, визначається як платна діяльність.

Профілактична медицина

Профілактика є невіддільною частиною охорони здоров'я. Навіть якщо ви почуваєте себе здоровим, не слід забувати про профілактичні огляди, які можуть виявити серйозні захворювання на стадії, коли вони піддаються лікуванню. Прочитайте наш план догляду, на які безкоштовні профілактичні огляди у вас є право.

Ви маєте право на:

 • загальний профілактичний огляд у терапевта – один раз в два роки (діти до 3 років у терапевта для дітей та підлітків частіше, починаючи з 3 років, також що 2 роки),
 • гінекологічний профілактичний огляд – кожен рік від 15 років,
 • стоматологічний огляд – двічі за рік (1 превентивний огляд відповідно до Постанови + 1 так званої регулярної перевірки).

Після профілактичних обстежень проводяться так звані скринінгові програми для виявлення наявності онкології на ранній стадії, коли люди не мають симптомів або проблем.

У Чеській Республіці існують три організовані програми скринінгу злоякісних пухлин:

 • Скринінг раку молочної залози через мамографію на акредитованих робочих місцях – від 45 років один раз за два роки,
 • Скринінг пухлин товстої кишки та прямої кишки шляхом тестування на окультні кровотечі в стільці від 50 до 55 років один раз за рік; від 55 років раз за два роки цей тест або скринінгова колоноскопія на акредитованих робочих місцях 1 раз за 10 років,
 • Скринінг на рак шийки матки шляхом цитологічного дослідження мазка шийки матки на акредитованих робочих місцях – від 15 років 1 раз за рік.

Графік профілактичних оглядів можна знайти за адресою: https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky

ПОВЕРТАЙСЯ

Важливо. Будь ласка, зверніть увагу, що карта охорони здоров'я FALK була підготовлена в 2018 році та містить інформацію, яка діяла на момент її збору.

This project has been funded with support from the European Commission.
This website reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.